Lip Lift

Lip Lift Nedir?

Yüz estetiği cerrahisinin yoğun olarak ilgi gören prosedürlerinden bir tanesi de lip lift olarak adlandırılan dudak kaldırma estetiğidir. Lip lift, burun ile üst dudak arasındaki mesafenin yüz bölgesinde orantılı olacak şekilde kısaltılması işlemidir. Üst dudak çizgisi yukarıya doğru yeniden konumlandırılarak, üst dudaktaki m harfi şekli belirgin hale getirilir.

Lip lift;

  • Üst dudağı yapısal olarak ince olan,
  • Burnu ve dudağı arasındaki mesafe uzunluğundan rahatsızlık duyan,
  • Dudaklarının daha dolgun ve biçimli görünmesini isteyen,
  • Yaşa bağlı olarak üst dudağında sarkma meydana gelen,
  • Daha önce yaptırmış olduğu estetik ve kozmetik uygulamalardan istediği sonucu alamayan

birçok kişiye uygulanabilecek zahmetsiz ve basit bir estetik operasyondur.

Dudak Kaldırma Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

  • Yüzde daha sağlıklı ve genç bir görünümü destekler
  • Dudaklara dolgun bir görünüm kazandırır
  • Tekrarına gerek olmayan uzun süre kalıcı bir çözüm sunar
  • Daha güzel bir gülümseme vaat eder

Dudak kaldırma estetiği her ne kadar kişisel istekler doğrultusunda tercih edilse de, prosedür planlaması yapılmadan önce, kişinin lip lift ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Lip lift ameliyatının yapılabilmesi için gereken en önemli iki kriter, burun ve üst dudak arasındaki mesafenin uzun olması ve kişinin burun tabanının altında ameliyat izini kamufle edebilecek kıvrımlara sahip olmasıdır.

Lip Lift Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lip lift ameliyatı için görsel uygunluk koşulları sağlandıktan sonraki adım, kişinin sağlık durumunun cerrahi müdahaleye elverişli olup olmadığının değerlendirilmesi aşamasıdır. Operasyonu gerçekleştirecek olan estetik cerrah, prosedür şemasını oluşturmadan önce, fiziki muayenelerle ve gerekli gördüğü kan testleriyle, ameliyat sürecini ve sonrası iyileşme dönemini olumsuz yönde etkileyebilecek durumların varlığını araştırır. Lip lift ameliyatı adayı kişinin bu aşamada, genel sağlık durumuna ilişkin bilgileri doktoruyla eksiksiz bir şekilde paylaşması gerekmektedir.

Lip lift prosedürü ölçüm yaparak planlanmalıdır. Üst dudak ve burun arasındaki mesafenin uzunluğunun hastanın yüzüne uygun orantıda olacak şekilde belirlenmesi gerekir. Lip lift ameliyatında, burnun hemen altında bir kesi oluşturularak belirlenen fazla deri çıkarılır. Cildin birleştirme ve dikme aşaması tamamlandıktan sonra, dikiş yapılan kısım burun kanatları altındaki kıvrıma doğru hizalanır. Lip lift 1 saatten kısa süren basit bir cerrahi operasyondur. Ameliyat lokal anestezi veya sedasyonla gerçekleştirilebilir.

Lip Lift Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Lip lift ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilir. İlk 3 gün ameliyat bölgesinde şişlik görülebilir. Soğuk kompres uygulamasıyla var olan ödemin azaltılması ve kısa sürede geçmesi sağlanır. Ameliyat sonrası dikişler 5 gün sonra alınmaktadır. İyileşme ve gündelik hayata dönüş için 1 haftalık bir zamana ihtiyaç vardır. Lip lift ameliyatları sonrasında şiddetli ağrı beklenmez. Operasyona bağlı olarak oluşabilecek hafif düzeyde ağrılar, ağrı kesici ile kontrol altına alınabilmektedir. Kesi izleri burun kıvrımları altına gizlendiği için rahatsız edici bir görsele sebebiyet vermez. Ameliyat kesi alanında oluşan izlerin zaman içerisinde kaybolması beklenir. Ameliyat sonrası işlem bölgesinde oluşabilecek hissizlik geçidir ve uygulanacak soğuk kompres ile bu durum da kısa sürede ortadan kalkar.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Lip Lift Ameliyatı

Lip lift ameliyatlarının sonuçlarıyla ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de doğal bir görünüm elde edilip edilemeyeceğidir. Herhangi bir dolgu maddesi kullanılmadan üst dudağın yukarıya doğru konumlandırılmasıyla şekillendirilen dudaklar eskisine nazaran daha biçimli ve dolgun hale gelir. Doğru bir matematik hesabı yapıldığı takdirde, işlem kaynaklı yapay bir görünüm oluşmaz. Arzu edilen doğal sonuçların elde edilebilmesi, bu ameliyatın hangi koşullarda gerçekleştirildiğine bağlıdır. Sadece dudak kaldırma estetiği için değil, tüm estetik cerrahi prosedürlerin kendini kanıtlamış kliniklerde, alanında tecrübe sahibi uzmanlarca gerçekleştirilmesi gerektiği, bu konudaki özensiz seçimlerin, gerek sağlık gerekse de görsel açıdan telafisi zor ya da mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği asla unutulmamalıdır. Uygun koşullarda gerçekleştirilen lip lift ameliyatı sonrasında, yapılan işlemin neticesini görebilmek için uzun bir zaman beklemeye gerek olmaz.