Meme Büyütme

tab-img-2
tab-img-3

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Memelerin tıp dünyasındaki karşılığı yağ dokusundan ibaret olsa da, kadınlar için anlamı bundan çok daha fazlasıdır. Kadın bedeninde meme organı, anneliği ve cinselliği temsil eder. Dolayısıyla hem sağlıklı olmaları hem de çekici olmaları arzu edilir. Meme estetiği cerrahisinde meme büyütme ameliyatlarının tercih edilmesindeki en büyük motivasyon, dişiliğin ön plana çıkarılması ve vurgulanması isteğidir. Bir kadın, vücut ölçülerine göre normal hacimde ve boyutta memelere sahip olsa bile, mevcuttan daha büyük ölçülerde, dik ve biçimli memelere sahip olmak isteyebilir. Dolayısıyla, meme büyütme prosedürü, sadece memeleri vücuduna göre küçük boyutlu ve hacimsiz olan kadınların başvurduğu bir yöntem değildir. Meme büyütme ameliyatına engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes, doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde ve kişisel tercihleri doğrultusunda bu operasyonu yaptırabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında yapılan tüm uygulamaların başarıya ulaşma şansını artıran en önemli faktör, operasyonu gerçekleştirecek cerrahın alanındaki uzmanlığıdır. Bu sebeple, meme büyütme ameliyatı olmak isteyenlerin ilk yapmaları gereken şey, meme cerrahisi alanında uzmanlaşmış, deneyim ve bilgi sahibi bir estetik cerrah araştırmaktır. Meme büyütme prosedürü için uygun görülen adayların beklentileri ve istekleri doğrultusunda ameliyat planlaması yapılır. Meme büyütme ameliyatları, meme altından 2-3 cm kadar kesiler yapılarak meme dokusunun altına veya kas altına silikon, implant yerleştirilerek gerçekleştirilmektedir. Ameliyat kaynaklı yara izi riskini minimize etmek için, kesi yapılırken az görünen kol altından da implant yerleştirilebilir.

Meme büyütme ameliyatları esnasında yerleştirilen silikonların uzun ömürlü olup olmadığı konusunda tereddütler oluşabilmektedir. Burada hastanın doktor ve klinik tercihi önem kazanır. Bu tarz cerrahi operasyonlarda maliyet hesabı yaparken, merdiven altı olarak tabir edilen, uygunsuz koşullarda ve insan sağlığını tehdit edecek biçimde hizmet veren yerlerin vaatlerine karşı uyanık olunmalıdır. Güvenilir bir klinikte, alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilecek meme büyütme ameliyatları için, ameliyat esnasında uygulanacak silikon takviyelerinin güvenilirliğinden ve dayanıklılığından endişe duymaya gerek yoktur.

Yaklaşık 2 saat süren meme büyütme ameliyatlarında, genel olarak tercih edilen yöntem genel anestezi olsa da, kullanılacak anestezi tekniği konusundaki nihai karar ameliyatı gerçekleştirecek doktora aittir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası hasta, her şeyin yolunda gitmesi halinde, 4 – 5 gün içerisinde işine ve gündelik hayatına dönebilir. İlk 3 – 4 haftalık süreçte işlem bölgesini fiziksel temastan uzak tutmak gerekir. Hastanın ameliyat sonrası ilk duş 2.gün alınabilir. 2.günde sargılar açılır ve ilk pansuman yapılır. İyileşme sürecinin bir diğer önemli parçası da, ameliyat sonrası 3 hafta süreyle gece gündüz kullanılması gereken medikal sutyenidir. Medikal sutyeni ilk duş ve pansuman sonrası kullanılmaya başlanır ve doktorun bilgisi olmadan çıkarılmaz.

Tüm cerrahi operasyonlar komplikasyon riski taşır. Bu sebeple ameliyat sonrası ilk bir hafta oldukça önemlidir. Meme büyütme ameliyatında da, bu riski minimize etmek için hastanın doktor tarafından reçete edilen ilaçlarını düzenli kullanması, hijyen koşullarına dikkat etmesi, en az 4 gün istirahat etmesi gerekir. Memelerin ameliyat sonrası doğal görünüme kavuşması için 6 ay beklenmesi gerekir. Yaklaşık 1 yıl içerisinde de yapılan meme büyütme ameliyatının sonuçları daha net gözlemlenebilir.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Diğer Detaylar

Meme büyütme ameliyatları, her ne kadar kişisel tercihler doğrultusunda yapılsa da, ameliyatın uygun olmadığı bazı durumlar da mevcuttur. Gebelik planı olan, emzirme döneminde olan, çeşitli sebeplerle kilo alma verme döngüsü hızlı bir şekilde değişiklik gösteren kadınların meme büyütme operasyonu için bir süre beklemesi, kararlarını ertelemesi gerekir. Bu bağlamda, meme büyütme prosedürlerinde zamanlama önemlidir.

Meme büyütme operasyonlarında kafa karışıklığına yol açan konulardan bir tanesi de ameliyat sonrası emzirmedir. Ameliyat esnasında takılan silikonlar emzirmeye engel teşkil etmez ve anne sütüne zarar vermez.