Anne Estetiği

Anne Estetiği Nedir?

Anne estetiği ya da estetik terminolojisindeki adıyla mommy makeover, gün be gün artan popülaritesiyle, son yılların ilgi odağı vücut estetiği prosedürlerinden biri haline gelmiştir. Anne estetiği, birden fazla estetik prosedürün, tek bir isim altında topladığı uygulamalar bütünü olarak değerlendirilebilir. Kadınların yaşam döngülerindeki en mucizevi ve en anlamlı an hiç şüphesiz ki doğumdur. Doğum sonrası, kadınların bedenleriyle ilgili yaşadıkları mutsuzluğu dile getirmelerinin, hatta düşünmelerinin dahi vicdan azabı yaratarak, annelik muhasebesine dönüştüğü yanlış yaklaşımın çok eskilerde kaldığı bilinmelidir. Anne olmanın, aynı zamanda da güzel, bakımlı ve fit görünmeye engel teşkil etmediği gerçeği günümüz modern dünyasının gerekliliklerinden biridir.

Doğum Sonrası Vücutta Hangi Deformasyonlar Gerçekleşebilir?

 • Karın bölgesinde sarkma
 • Meme hacminde değişiklik ve sarkma
 • Bacak, karın ve meme bölgesinde yırtık ve çatlaklar
 • Vajinada genişleme ve gevşeme
 • Vücutta yağlanma
 • Bacaklarda varis
 • Cilt lekeleri ve çatlakları

Doğum sonrası, birçok kadının ortak şikayeti olabilen bu gibi nedenler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kadınların vücutlarının doğum sonrası bu tarz deformasyonlara uğramaması; genetik miras, gebelik sürecinde kilo kontrolü, anne ve bebek sağlığını destekleyen spor alışkanlıkları gibi unsurlarla açıklanabilir. Ancak, anne adayını, vücut konturunun bozulmasına sebebiyet veren bu deformasyonlardan biri, bir kaçı veya tamamı bekliyor olabilir. Bu sebeple anne estetiği cerrahisi ihtiyaçlar doğrultusunda programlanır.

Anne Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi anne estetiği ile, vücudun doğuma bağlı olarak deforme olduğu alanlar için kadınlara hediye paketi niteliğinde total bir çözüm sunmaktadır.

Anne Estetiği Hangi Prosedürleri Kapsar?

 • Karın Germe
 • Liposuction
 • Meme Dikleştirme
 • Meme Küçültme
 • Meme Büyütme
 • Vajina Daraltma ve Sıkılaştırma
 • Popo Şekillendirme
 • Bacak Germe
 • Kol Germe
 • Skar Revizyonu
 • Çatlak tedavisi

Kişiye ve ihtiyaca özel olarak planlanan anne estetiğinde, bu prosedürlerden biri veya birkaçı bir arada uygulanabilmektedir. Doğum sonrası en sık şikayet konusu deformasyonlar genel olarak karın ve meme bölgesiyle ilgilidir. Gebelik esnasında karın derisinin, gebelik ve emzirme döneminde meme derisinin gerilmesi, sonrasında bu bölgelerde yağlanma ve sarkma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sebeple, karın ve meme şekillendirme uygulamaları en sık tercih edilen prosedürlerdir. Anne estetiği dahilinde hangi operasyon yapılacaksa, ilgili sayfalarımızdan tedavi ayrıntılarına bakabilirsiniz.

Anne estetiği prosedürü, kişinin ihtiyaçları, talep ve beklentileri, sağlık durumu gibi faktörler göz önünde bulundurularak planlanır. Kişinin bu ameliyat için uygun olup olmadığı yapılan fiziki muayeneler, talep edilecek detaylı kan tahlilleri ve diğer laboratuvar testleri sonuçlarına göre tespit edilir. Ameliyat hastanın sağlık durumuna göre, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yapılacak işlemlere bağlı olarak ameliyat ortalama 5 saat sürebilmektedir.

Hastane ortamında ve uzman bir cerrah ya da cerrahi ekip tarafından gerçekleştirilmesi gereken anne estetiği prosedürünün titizlikle planlanması ve hastane ve cerrah tercihlerinde son derece dikkatli olunması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Anne Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Anne estetiği ameliyatının birden fazla prosedürle bir arada uygulandığı durumlarda hastanın 2 ila 3 gün hastanede yatması gerekebilir. İlk 3 gün ağrılı bir süreç geçirilebilir. Hastanede gözetim altında tutulan hasta, serumla verilen ağrı kesiciler sayesinde ilk 3 gün meydana gelebilecek ağrılı süreci sıkıntılı atlatmazlar. Ameliyat sonrası ilk 1 aylık süreçte, şişlikler meydana gelebilir. Gündelik hayata geçiş için 3 ila 6 hafta arası süren bir istirahat dönemine ihtiyaç olabilir. Bu zaman diliminde vücudu zorlamayacak aktivitelerin yapılmasına engel teşkil edecek bir durum genelde oluşmaz. İlk 3 ay ağır kaldırma ve benzeri fiziksel faaliyetlerden uzak durulması gerekir. İyileşme sürecinin tamamlanması için asgari 3 aylık zamana ihtiyaç vardır.

Ameliyata bağlı gelişebilecek olası komplikasyonlar, ameliyat öncesi sıkı bir risk analizine tabi tutulduğu için, prosedürü planlayan uzman ekip, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandıracak tüm ipuçlarını hastasıyla paylaşacaktır.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, anne estetiği adı altında gerçekleştirilen ve birden fazla prosedür içerebilen bu ameliyatın da iyileşme sürecinin uzunluğu ya da ne kadar çabuk olacağı hastanın yapısal özelliklerine ve bu süreçteki özenli davranışlarına bağlıdır.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Anne Estetiği Ameliyatı Hakkında Diğer Detaylar

ANNE ESTETİĞİ NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Anne estetiği ameliyatları için zamanlama önemlidir. Anne estetiği ameliyatlarında emzirme sürecinin tamamlanmış olmalıdır. Doğum sonrası ilk 6 ay beklenmesi gerekir. 6. aydan sonrası için estetik cerrahla görüşerek zaman için planlama yapılması önerilir.

ANNE ESTETİĞİ KALICI MIDIR?

Anne estetiği kapsamında gerçekleştirilen prosedür ya da prosedürlerin uzun süre kalıcı olabilmesi için, sağlıklı yaşam koşullarının oluşturulması ve sürdürülmesi son derece önemlidir. Kilo kontrolü, vücut şekillendirme prosedürlerinin sonrası için önem arz eder. Dengeli bir beslenme programı oluşturulmalı ve sporla desteklenmelidir. Bu sayede hem uygulanan estetik prosedürlerin dayanıklılığı hem de yaşam kalitesi artar.