Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Doku ve yağ fazlalıkları alınarak gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücutta dengeli bir ağırlıkta ve orantılı bir görünümde olmalarını sağlamaktır. Bu bakımdan, meme küçültme ameliyatları sadece estetik kaygıların giderilmesi için değil, fiziksel yükün azaltılması için de tercih edilir. Zira beden ölçüsüne göre büyük ve sarkmış memeler görsel açıdan olduğu kadar, sırt ve boyun ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açması bakımından da rahatsız edici olabilmektedir.

Mamoplasti olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı, meme hacmi, boyutu ve şekli vücuduna göre orantısız ölçüde büyük ve sarkık olan kadınların rağbet gösterdiği bir meme estetiği cerrahisi türüdür. Aynı zamanda, meme dokusu gelişimi fazla olan erkekler için de uygulanabilen bir prosedürdür.

Tıpkı tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi, meme küçültme ameliyatı da sadece kişinin isteğine bağlı olarak yapılmaz. İstekler ya da niyetler bireysel olsa da, karar ve uygulama aşaması profesyonellik gerektirir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı kararı alınmadan önce, başvuran kişinin bu operasyon için uygun bir aday olup olmadığı tespit edilir. İlk doktor görüşmesinde, hastanın şikayetleri, beklentileri, arzu ettiği sonuç, sağlık durumu, ilaç kullanımı, meme kanseri hikayesi olup olmadığı gibi konular değerlendirilir ve hasta mamoplastinin yani meme küçültme ameliyatının tüm süreçleriyle ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Fiziksel muayeneler ve gerekli görülen laboratuvar testleri sonuçlarına göre meme küçültme ameliyatı ile ilgili nihai karar verilir. Meme küçültme ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılıyor olsa da, hastanın sağlık durumuna göre anestezi şekli doktor tarafından ameliyat öncesi belirlenecektir. Meme küçültme operasyonlarında memenin büyüklüğüne göre değişse de sıklıkla, ters T ve lolipop olarak adlandırılan kesiler yapılır, büyüklüğü meydana getiren iç dokular çıkarılır. Genellikle süt bezlerine dokunulmamaya çalışılır. Kullanılan tekniğe ve memelerin büyüklüğüne bağlı olarak, ameliyat süresi 2 ila 4 saat aralığında sürebilir.

Meme Küçültme Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatlarında iyileşme sürecinin kısa, toparlanma sürecinin çabuk olması için hastaların operasyon öncesi ve sonrası ile ilgili dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır.

  • Sigarayı Bırakmak: Sigara kullanımı özellikle de genel anestezi altında gerçekleşecek ameliyatlar için risk teşkil eder. Ameliyat sonrası yara iyileşme sürecini yavaşlatır. Bu sebeple operasyondan en az 2 hafta önce sigaranın bırakılması önemle talep edilir.
  • Kullanılan İlaçlar: Hasta, düzenli olarak kullandığı ilaçlarla ilgili ilk görüşme aşamasında doktoruna eksiksiz bir şekilde bilgi vermelidir. Hangi ilaçların kullanıldığı, meme küçültme prosedürünün planlanma aşaması için önemli bir bilgidir çünkü, doktor gerekli gördüğü takdirde ameliyat sürecini riske edecek bazı ilaçların kullanımına ara verilmesini isteyebilir. Bunun yanı sıra, kan sulandırıcı ilaçların kanama riskini artırması bakımından ameliyat öncesi kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır
  • Ameliyat Sonrası Hijyen: Hijyen eksikliği, ameliyat sonrası enfeksiyon oluşma riskini artırır. Hastanın en çok özen göstermesi gereken konu, ameliyat bölgesini steril tutmaktır.
  • Yara Bakımı: Enfeksiyon riskini azaltmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ameliyat sonrası yara bakımıdır. Doktorun yönergeleri titizlikle takip edilmeli, hijyen şartı göz ardı edilmeden yara bakım prosedürü uygulanmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastanın toparlanıp gündelik hayatına ve işine dönebilmesi için yaklaşık 2 hafta beklemesi tavsiye edilir. 3 ila 6 hafta boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Her meme ameliyatında olduğu gibi meme küçültme cerrahisinde de medikal korse kullanılır.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Diğer Detaylar

Tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi, meme küçültme ameliyatının da en çok merak edilen konularından bir tanesi yeni görünümün nasıl olacağıyla ilgilidir. Memenin büyüklüğüne ve sarkma derecesine bağlı olarak gelişen sırt ve boyun ağrısı gibi fiziksel semptomlarla ilgili şikayetlerin, ameliyatla birlikte ortadan kalkması beklenir. Memeleri, vücutta daha orantılı ve ölçülü olacak şekilde biçimlendiren meme küçültme prosedürü, estetik kaygıların yol açtığı özgüven eksikliğini telafi ederek sadece fiziksel değil psikolojik yüklerin de hafifletilmesi bakımından tatmin edici sonuçlar sunar.