Penis Estetiği

Penis Estetiği Nedir?

Penis Plasti olarak da adlandırılan penis estetiği, kişisel tercihler veya bazı tıbbi gereklilikler doğrultusunda, penisin cinsel yaşama elverişli olacak şekilde boyutlandırılmasını sağlayan bir vücut estetiği prosedürüdür. Penisin kısalığı, uzunluğu veya kalınlığı yapısaldır ve sadece kişiden kişiye göre değil, ırktan ırka bağlı olarak bile değişiklik gösterebilir. Penis uzunluğuyla ilgili yazılan, çizilen, anlatılan, kulaktan dolma şehir efsanesi niteliğindeki bilgi kirliliği, erkeklerin dünyasında gerçeklik algısının bozulmasına yol açabilmekte; penis boyu, normal kabul edilen ölçülerde olsa dahi, kısa olduğu düşüncesiyle mutsuzluk kaynağı olabilmektedir.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, erkeklerin penisleriyle ilgili yaşadıkları problemleri, fizyolojik nedenleri ve psikolojik sonuçlarıyla bir arada ele alan bir yaklaşım sergiler. Penis estetiğinin her geçen gün biraz daha artan bir ilgiyle rağbet görmesinin ve estetik cerrahide oldukça sık uygulanan prosedürlerden biri haline gelmesinin nedeni, bu tarz şikayetlerin yaygınlaşmaya başlamasından değil, çözümü olabilen bir sorunun utanç kaynağı olarak algılanmamaya başlamasından kaynaklanıyor.

Penis estetiği ile, peniste doğuştan gelen ya da sonradan oluşabilen fonksiyon ve şekil bozukluklarının giderilerek, cinsel yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir.

Penis Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

 • Penis boyunun kısa olması
 • Penisin ince yapılı olması
 • Penis eğriliği
 • Sertleşme sorunu
 • Mikro penis
 • Kişisel tercihler

Penis Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis estetiği, ameliyathane koşullarında, cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilebilen bir prosedürdür. Penis estetiği ameliyatlarının rotasını, hastanın şikayetleri ve talepleri belirler. Ameliyat prosedürü yapılacak işleme göre planlanır. Penis estetiği kapsamında yapılan ameliyatlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Penis Uzatma Ameliyatı

 • Penis Bağının Kesilmesi:

Penisin görünmeyen kısmının dışarıya çıkarılarak görünür hale gelmesi sağlanır. Bu sayede 2 ila 4 cm arası değişen bir uzatma mümkün olabilmektedir.

 • Penil Protez: Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez, ereksiyon problemlerinin giderilmesi amacıyla uygulanır. Penil protez; peniste bulunan yumuşak doku kaldırılarak, penis boyuna uygun olabilecek protezlerin yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

2. Penis Kalınlaştırma Ameliyatı:

Yağ enjeksiyonu, doku transferi, dolgu uygulaması gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir.

 •  Zenginleştirilmiş Yağ Enjeksiyonu Tekniği:

Zenginleştirilmiş yağ transferi tekniği, penis kalınlaştırma ameliyatlarının kalıcılık etkisini artırması bakımından, klasik yağ enjeksiyonu yöntemine göre daha avantajlı bir seçenek olarak değerlendirilir.

Bu teknik, daha önce belirlenmiş olan donör alandan liposuction yöntemiyle alınan yağların, şekillerine, büyüklüklerine ve yoğunluklarına göre ayrıştırılarak  elde edilmesi ve penis bölgesine birkaç farklı noktadan enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

 • Doku Transferi Tekniği: Hastanın vücudunun belli bölgelerinden alınan dokuların penise nakledilmesi yöntemidir. Rekonstrüksiyon cerrahisi kapsamında düşünülebilir.
 • Dolgu Tekniği: Dermal dolgu maddelerinin ince uçlu iğnelerle ya da kanüllerle penise enjekte edilmesi işlemidir.

3. Penis eğriliği Ameliyatı:

Doğuştan ya da sonradan gelişebilen penis eğriliğinin, penil plikasyonla ya da penil protez tekniği kullanılarak gerçekleştirildiği cerrahi bir operasyondur. Penis eğriliğinin ameliyatsız tedavi seçeneklerine cevap vermediği durumlarda gerçekleştirilir. Ameliyata penisin eğrilik derecesine bağlı olarak karar verilir.

4. Sertleşme sorununa Penil ESWT:

Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme sorunu, bugün her 8 erkekten birinde zaman zaman gözlemlenebiliyor. Penisin farklı bölgelerine şok dalgaları vererek, doku yenilenmesini sağlayan ESWT işlemi, bazı durumlarda cerrahi seçeneklere gerek kalmaksızın, ereksiyon bozukluklarını tedavi etmede etkili olabiliyor.

Penis estetiği ameliyatında izlenecek yollar belirlenmeden önce, hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Kan tahlilleri, idrar tahlilleri ve gerekli görülen diğer laboratuvar testleri sonucuna göre ameliyata ve anesteziye engel teşkil edebilecek sağlık sorunlarının var olup olmadığı araştırılır.

Sonrasında, fizyolojik gereklilikler ve kişisel tercihler bir arada değerlendirilerek ameliyatta hasta için en uygun olabilecek tekniğe karar verilir. Penis estetiği ameliyatları, genel, spinal veya epidural anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilir. Hastanın isteği, sağlık durumu ve prosedürün içeriğine göre anestezi şekli doktor tarafından belirlenir. Penis estetiği ameliyatı, ameliyatın teknik detaylarına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 2 saat sürebilmektedir.

Penis Estetiği Ameliyatı Öncesi Hasta Nelere Dikkat Etmeli?

 • Diyabet, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıklarla ilgili düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktorunu bilgilendirmeli
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ameliyat öncesi bırakılmalı
 • Ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalı
 • Grip, nezle soğuk algınlığı gibi şikayetleri yakın zamanda bitmişse veya halihazırda devam ediyorsa, ameliyat tarihinin ertelenmesi gerekliliği bakımından, doktorunu mutlaka bilgilendirmeli
 • Ameliyattan 1 hafta önce cinsel aktivitelerine ara vermeli
 • Ameliyattan 2 gün önce katı gıdalarla beslenmeyi bırakmalı

Penis Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Penis estetiği ameliyatlarında iyileşme süreci, kişiden kişiye ve ameliyatın içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası hastanın iyileşme takvimiyle ilgili detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanede yatış süreci ayakta yani yatış gerektirmeden ya da1 ila 3 gün arasında değişebilir
 • İlk birkaç gün ağrı olabilir. Ağrı kesiciler yardımıyla hafifletilebilir veya kontrol altına alınabilir.
 • Yaygın olmamakla birlikte kısa süreli morarma görülebilir
 • 10 – 15 gün süreyle ameliyat bölgesinde şişlik görülebilir. Bu durum, takip edilmeli ve geçmemesi halinde mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.
 • 1 haftalık istirahat sürecinden sonra işbaşı yapılabilir
 • İlk duş 3. ya da 4. gün ılık suyla alınmalıdır
 • Ağır spor aktiviteleri için 1 ay beklenmesi önerilir
 • Cinsel ilişki için 4 ila 6 hafta beklenmelidir
10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Penis Estetiği Hakkında Diğer Detaylar

MİKRO PENİS NEDİR? PENİS BÜYÜTME ESTETİĞİ YAPILABİLİR Mİ?

Mikro penis, genetik faktörler veya hormonal eksiklikler nedeniyle penisin gerektiği şekilde gelişmemesinden kaynaklan bir sağlık sorunudur. Genel olarak gömük penisle birbirine karıştırılır. Gömük ya da gömülü penis probleminde penis boyu normal uzunlukta olabilir. Ancak Mikro penis hastalığında, penis yapısal olarak küçüktür. Penisin genel olarak 2 cm’nin altında olduğu durumlarda mikro penis hastalığından söz edilebilir.

Yetişkin mikro penis hastalarında, penis estetiği ameliyatlarıyla büyütme işlemi yapılabilmektedir. Mikro penis sebebiyle gerçekleştirilen operasyonların diğerleri kadar etkileyici görsel sonuçları olmayabileceği bilinmelidir.