Bişektomi

Bişektomi Nedir?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif cerrahinin son yıllarda gittikçe artan bir ilgiyle rağbet gören prosedürlerinden bir tanesi de Bişektomi uygulamasıdır. Bişektomi, elmacık kemiklerinin altında yer alan ve bukkal yağ dokusu olarak adlandırılan yanak yağ dokularının estetik cerrahi yöntemlerle alınması ameliyatıdır. Yüz estetiği cerrahisinde önemli bir yere sahip olan bişektomide amaç, yanak inceltme tekniğiyle yüz hatlarında daha keskin bir görünüm elde etmektir. Prosedürün görsel sonuçlarına dair kafalarda daha net bir fotoğraf çekebilmek adına, V tipi yüz şekli, ters üçgen gibi benzetmeler de kullanılmaktadır. Her estetik cerrahi ameliyatın bir takım uygunluk kriterleri vardır ve prosedürler planlanırken öncelikle kişinin uygun aday olup olmadığı değerlendirmesi yapılır. Bişektomi bu anlamda daha esnek kriterlere sahip olması avantajıyla daha çok kişiye ulaşabilmekte ve hitap edebilmektedir.

Bişektomi Kimler İçin Uygun Bir Seçenektir?

 • Genç ve yetişkin yaş grubundaki kadınlar ve erkekler
 • Yanaklarında fazla yağ dokusu sebebiyle yüzü büyük görünenler
 • Normal veya zayıf beden ölçülerine sahip olsalar bile yüz bölgesi sebebiyle kilolu görünen kişiler
 • Yuvarlak yüz hatlarından rahatsız olanlar

Bişektomi Kimler İçin Uygun Bir Seçenek Değildir?

 • Yaşı ilerlemiş olan kişiler
 • Yüz hatları henüz tam olarak oturmamış gençler
 • İnce yüz hatlarına sahip kişiler

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi, yüz hatlarının cerrahi yolla şekillendirilmesi işlemidir ve her estetik cerrahi ameliyat doğru bir planlamayla başarıya ulaşabilir. Bişektomi için uygun aday olduğuna karar verilen kişilerin ameliyat olabilmek için sağlık koşullarını sağlayıp sağlamadıkları değerlendirilir. Kişi nasıl bir görünüm elde etmek istediğini süreci birlikte planlayacağı doktoruyla net bir şekilde paylaşmalı, istekleri konusunda ise gerçekçi bir yaklaşım benimsemelidir. Genel sağlık durumu değerlendirilirken, düzenli olarak kullanılan ilaçlar, kronik hastalıklar, ameliyat geçmişi gibi bilgiler doktorla paylaşılmalıdır. Detaylı yüz muayenesi ve kan tahlilleri sonuçlarına göre doktor hastasını ameliyatın tüm aşamalarıyla ve sonuçlarıyla ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirir. Ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçların ve ameliyat için risk teşkil edebilecek diğer ilaçların kullanımına ara verilmesini talep edebilir. Bişektomi ameliyatları, lokal anestezi altında gerçekleştirilebilecek zahmetsiz bir uygulamadır. Ancak, aynı ameliyat sürecinde birden fazla estetik müdahalenin yapılabildiği bazı durumlar olabilmektedir. Bişektomi başka estetik cerrahi işlemlerle bir arada yapılacaksa, genel anestezi yöntemi de uygulanabilmektedir. Ameliyat genel olarak ağız içinden yanak yağ dokularına ulaşılıp, bir kısım yağ dokularının çıkarılmasıyla gerçekleştirilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bişektomi ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Uzun süreli istirahat etmeyi gerektiren bir operasyon değildir. Hasta günlük hayatına hemen dönebilir. Ancak her cerrahi müdahalenin özen gösterilmesi gereken ameliyat sonrası kuralları vardır. Ve bu kuralların ihlali iyileşme sürecini uzatır. Bişektomi sonrası hasta;

 • Doktorun programladığı şekilde buz kompresi uygulamalı
 • Ağız hijyeni ve bakımına özen göstermeli
 • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlarını aksatmadan kullanmalı
 • Sigara, tütün kullanmamalı
 • Çiğnenmesi zor sert gıdalardan uzak durmalı

Bişektomi ameliyatı ağız içerisinden kesi açılarak gerçekleştirildiği için skar oluşumu gerçekleşmez. Hasta başta ağız bakımı ve hijyeni olmak üzere doktorun tüm talimatlarına uyduğu müddetçe kesi yapılan alan kısa sürede iyileşecektir.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Bişektomi Ameliyatı Hakkında Diğer Detaylar

Bişektomi, genel olarak Hollywood yanağı estetiğiyle bir arada anılır. Bazı kaynaklardaki bilgilere göre aynı ameliyatın iki farklı söylemi gibi görünse de, birbiriyle benzerlik gösteren nüanslara sahiptir. Hollywood yanağı olarak adlandırılan yanak estetiğinde, ameliyat daha fazla yağ dokusu çıkarılarak gerçekleştirilir. Bişektomide müdahale sadece yanaklaradır. Hollywood yanağında ise elmacık kemikler ve çene de ameliyat potasına girebilir.