Karın Germe

Karın Germe Nedir?

Karın germe, alt ve üst karın bölgesinde yoğunlaşan yağ ve deri fazlalıklarının, cerrahi yöntemlerle müdahale edilmesi prosedürüdür. Karın germe estetiğiyle, karın bölgesinde daha düz, biçimli ve sıkı bir görünüm hedeflenir. Bölgesel yağlanma sebebiyle gerçekleştirilen karın germe ameliyatlarında, inatçı yağ hücrelerinin direncini kırabilmek için liposuction tekniklerinden destek alınabilir.

Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Hamilelik döneminde alınan aşırı kiloların, doğum sonrası verilemediği durumlarda
  • Sezaryen yöntemiyle gerçekleşen doğumlardan sonra oluşan sarkma problemlerinin giderilmesinde
  • Karın bölgesinde biriken yağların spora ve diyete rağmen eritilemediği durumlarda
  • Obezite cerrahisi sonrası fazla kilo kaybına bağlı sarkma problemlerinin giderilmesinde

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatları tam karın germe ve alt karın, mini karın germe olarak 2 farklı yaklaşımla gerçekleştirilebilir.

Tam Karın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatlarının ne şekilde yapılacağına, göbek deliğinin alt ve üst kısmında biriken yağlar gözlemlenerek karar verilir. Göbek deliğinin hem altında hem de üst kısmında yağ ve deri fazlalığı olan kişiler için tam karın germe uygulanabilir. Alt ve üst karın bölgesindeki tüm fazla derilerin ve yağ dokularının çıkarılmasıyla gerçekleştirilen ameliyatta, zayıflamış olan karın kaslarının sıkılaştırılması da sağlanır. Ameliyatla ilgili önemli detaylardan bir tanesi de göbek deliğinin konumunun değiştirilmesidir. Göbek deliğinin yapılan işleme göre yeniden konumlandırılması, tam karın germe ameliyatlarını mini karın germe ameliyatlarından ayıran unsurlardan biridir. Tam karın germe ameliyatları neticesi görsel bütünlüğü sağlayabilmek için çevre alanlara da müdahale edilmesi gerekebilir. Basen, bel gibi bölgelere liposuction uygulanarak uyum sağlanmaya çalışılır. Tercihen ve hastanın sağlık durumuna göre genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat, 2 ila 3 saat arasında sürebilmektedir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mini karın germe ameliyatı, yağ ve deri fazlasının göbek deliğinin altında kalan kısımda yoğunlaştığı ve görece daha hafif yağlanma ve sarkma problemlerinin olduğu durumlarda, daha sınırlı bir alanda uygulanır. Ameliyat esnasında yapılan kesiler, iç çamaşırının altında kalacak şekilde tasarlanır. Ameliyat 1 ila 2 saat arası sürebilmektedir.

Hastanın bedensel ve psikolojik ihtiyaçlarına göre planlanan karın germe estetiğinin hangi yöntemle yapılacağına karar verilmeden önce, hastanın cerrahi şartlara ve anesteziye uygunluğu değerlendirilir. Fiziki muayeneler, kan tahlilleri ve görüntüleme tetkikleriyle detaylı bir genel sağlık durumu kontrolü yapılır.

Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 2 hafta evvelinde sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Sigara, ameliyat sonrası yara iyileşmesi sürecini uzatabileceği gibi, şiddetli öksürmelere yol açarak, ameliyat bölgesinde zorlanmalara sebep olabilir. Kan sulandırıcı ilaçların ameliyat öncesi bırakılması, doktorun gerekli gördüğü hallerde, düzenli kullanılan bazı ilaçların kullanımına ara verilmesi gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe ameliyatı sonrasında, 1-2 gün hastanede yatış gerekebilir. Ameliyat esnasında takılan drenler çıkarılana kadar pansuman uygulanır ve drenlerin çıkarılmasıyla birlikte pansumanın devamına gerek kalmaz. İlk banyo için en az 3 gün beklenmesi gerekir. İlk bir hafta ameliyat bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Hasta 1 hafta sonra işine ve gündelik hayatına dönebilir. İyileşme süresi, hastanın kişisel çabasına, özenine ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat tam karın germe yöntemiyle gerçekleşmemişse, hastanın daha kısa sürede toparlanması beklenir. Ameliyatta yapılan işlemlere ve dikişlere bağlı olarak, ameliyat sonrası ağrı oluşması normaldir.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Diğer Detaylar

Karın germe ameliyatlarıyla ilgili kafalarda en çok soru işareti yaratan konulardan bir tanesi de, ameliyat sonrası hamileliktir. Genel olarak gebelik planı olan bir kadına, karın germe ameliyatı için beklemesi tavsiye edilir. Doğum sonrası, kilo alımına bağlı olarak oluşabilecek sarkma ve çatlak problemlerinin daha net gözlemlenebilir hale gelebilmesi için, karın germe ameliyatı olmayı düşünen ve isteyen kadınların en az 1 yıl ameliyat için beklemeleri önerilir. Karın germe ameliyatının, daha sonra çocuk sahibi olmaya engel teşkil etmediği bilinmelidir. Yine de çocuk sahibi olmak isteyen kadınların karın germe estetiği kararı almadan önce estetik cerrahlarıyla bu durumu konuşmaları faydalı olacaktır.