Lipoliz

Lipoliz Nedir?

Yağların, vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaştığı durumlar bölgesel yağlanma olarak adlandırılmaktadır. Bölgesel yağlanmalar bazen yapısal olabileceği gibi, bazı durumlarda da belli hastalıkların ya da tedavilerin sonucu olarak meydana gelebilmektedir. Bazı kimselerin kilolu olmalarına rağmen, bölgesel inatçı yağlanma sorunları olmadığına şahit olabildiğimiz gibi, bazılarının da kilo kontrolü ve spor aktiviteleri gibi sağlıklı yaşam rutinlerine rağmen vücutlarının belli bölgelerinde yoğunlaşan ve direnç gösteren yağlanma problemlerinin olduğunu görebiliriz. Bölgesel yağlar, bazı hastalıkların işaretçisi veya tetikleyicisi olabilmektedir. Bu sebeple bölgesel yağlanma problemini sadece estetik bir sorun olarak değerlendirmemek gerekir.

Lipoliz Kimler İçin Uygun Değildir? Kimlere Tavsiye Edilmez?

Lipoliz Kimler İçin Uygun Değildir? Kimlere Tavsiye Edilmez?

 • Kalp hastaları
 • İleri derecede böbrek hastaları
 • Diyabet
 • Gebelik veya emzirme sürecinde olanlar
 • Karaciğer hastaları
 • Kanser hastaları
 • Obezite sorunu olanlara

Yağların çözülmesi, parçalanması anlamına gelen lipoliz, bölgesel yağlanma problemleri için son yılların umut vaat eden tedavi seçeneklerinden biri olmuştur. Lipoliz tedavisinde uygulanan tekniklerle, inatçı yağlar hedef alınarak, bölgesel zayıflamanın gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Uygulamanın başarılı olabilmesi için, beslenme programıyla ve sporla desteklenmesi önerilmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde uygulanabilen lipoliz tedavisinde, erkeklerin daha hızlı kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Bu da erkeklerin metabolizmalarının kadınlara nazaran daha hızlı çalışmasından kaynaklanabilmektedir. Yetişkin olan her kadın ve erkeğe, gerekli sağlık koşullarını sağladıkları müddetçe lipoliz tedavisi yapılabilmektedir.

Lipoliz Vücutta Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lipoliz Vücutta Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

 • Alt ve üst karın bölgesinde
 • Bel ve basen bölgesinde
 • Sutyen bölgesinde
 • Üst iç bacaklarda
 • Gıdı bölgesinde

Lipoliz Nasıl Yapılır?

Lipoliz tedavisi, kişilerin talepleri doğrultusunda, ihtiyaçlara göre uygulanır. Detaylı sağlık taraması neticesinde, işlem için sağlık durum elverişli olan kişilerde öncelikle, talepler ve gereklilikler değerlendirilir. Lipoliz uygulaması, 3 farklı teknikle gerçekleştirilebilmektedir.

1. Enjeksiyon Lipoliz:

Yağ parçalayan enzimlerin, sorunlu bölgelerde biriken inatçı yağlara direk enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir lipoliz tekniğidir. Uygulanacak bölgeye bağlı olarak birden fazla enjeksiyon kullanılabilmekte ve bu enjeksiyonlar 2 ila 3 cm aralıklarla ve eşit dozlarda deri altı tabakalara tatbik edilmektedir. İşlem yaklaşık 40 dakika sürebilmektedir. Ağrılı bir işlem değildir. Yine de hastaların süreci sıkıntısız atlatmaları için işlem bölgesine lokal anestezi etkisi olan krem, sprey uygulaması yapılabilmektedir.

2. Soğuk Lipoliz:

Soğuk lipoliz tekniği, bölgesel yağların soğutularak parçalanmasını hedefler. Öncelikle, işlem bölgesine özel bir pet yerleştirilir. Amaç, işlem esnasında, soğuktan etkilenmenin önüne geçmektir. Pet üzerinden uygulanan vakumlu özel bir cihaz parçalanması istenilen yağları içine çekerek -5 ila -10 derece arası seviyede soğutmaya başlar. İşlem yaklaşık 1 saat sürmektedir

3. Lazer lipoliz:

Lazer lipoliz, yağ hücresine doğrudan lazer ışını gönderilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Cilt sıkılaştırma özelliği olan bu uygulamada, uygulama bölgesine yerleştirilen kanüller aracılığıyla işlem gerçekleştirilmektedir.

Lipoliz Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Lipoliz uygulamaları sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Lipoliz Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Lipoliz uygulamaları sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Enjeksiyon lipoliz sonrası, etkisi birkaç gün süren, geçici kızarıklıklar, hafif düzeyde seyreden ağrılar, hassasiyet ve morarmalar oluşabilmektedir. Ödem şikayetleri için birkaç gün süre masaj uygulanmalıdır
 • İlk gün banyo yapılmamalı, hamam sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır
 • Lipoliz uygulaması sonrasında, hastalar günde 1,5 ila 3 Lt. arasında su tüketmelilerdir.
 • İşlemden 1 hafta sonra tempolu yürüyüşe başlanmalıdır
 • Belirlenecek diyet programı dahilinde beslenmesine özen göstermelidir.
 • Lazer lipoliz sonrası doktorun reçete edeceği antibiyotik düzenli kullanılmalıdır
10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Lipoliz Hakkında Diğer Detaylar

Lipoliz Kalıcı Bir Uygulama Mıdır?

Bölgesel yağların tamamen parçalanmasına yönelik gerçekleştirilen lipoliz, uygulama sonrasında kişilerin göstereceği özene bağlı olarak kalıcılık etkisini sürdürebilir. Düzenli olarak spor yapmak ve diyetisyen tarafından özel olarak hazırlanmış karbonhidrattan uzak bir beslenme programına uymak, işlemin başarısını ve kalıcılığını arttırır.

Lipoliz Kaç Seans Uygulanmalı?

Seans sayısı, sorunlu bölgeye ya da bölgelere göre değişiklik göstermekte, 2 ila 5 seans arası yeterli olabilmektedir. Seans aralıklarında en az 1 aylık süre olmalıdır.