BBL Nedir?

Brezilya poposu estetiği olarak bilinen BBL, Brazillian But Lift kelimelerinin baş harflerini oluşturur. BBL, popoların daha dolgun ve kalkık olmasını sağlayan bir kalça estetiği ameliyatıdır. Birçok kişi tarafından, popo kaldırma estetiği olarak nitelendirilse de, özünde bir dolgunlaştırma prosedürüdür ve kalkık görünüm, dolgunlaştırma uygulamalarıyla sağlanır.

Yaşlanma, kilo verme, genetik yapı gibi faktörlerin etkisiyle, zaman içerisinde popo bölgesindeki yağ hacmi azalmakta ve bu bölgelerde şekil bozuklukları, sarkma gibi deformasyonlar meydana gelmektedir. Ancak BBL’nin sadece deformasyonlara yönelik gerçekleştirilen rekonstrüktif bir prosedür olduğu düşünülmemelidir. Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahide cinsel cazibenin altını çizen uygulamalardan biri olarak kabul gören BBL, kişisel estetik tercihler doğrultusunda da her yaş grubunda uygulanabilir.

BBL Estetiği Hangi Durumlar İçin Avantajlı Bir Seçenektir?

  • Popolar küçük, düz, basık veya düşük görünümdeyse
  • Popo yüzeyinde engebeli görünüm yaratan şekil bozuklukları varsa
  • Sırt ve basen arasındaki bölge gerekli kıvrıma sahip değilse

BBL Ameliyatı Nasıl Yapılır?

BBL ameliyatları, liposuction ve yağ transferi tekniği bir arada uygulanarak gerçekleştirilir. Hastanın kendi yağ dokularının kullanıldığı bu prosedür aynı zamanda popo yağ enjeksiyonu olarak da tanımlanır. Ameliyatın yapılabilmesi için, hastanın vücudunda yeteri miktarda yağ dokusunun bulunması gerekir. Bunun yanı sıra BBL, popo bölgesinde yoğun sarkma problemi yaşayan kişiler için tek başına yeterli olabilecek bir estetik cerrahi seçeneği değildir. Bu tarz durumlarda farklı prosedürlerle bir arada yapılması önerilebilir.

Ameliyat planlaması yapılırken öncelikle yağların alınacağı donör alan tespit edilmelidir. Genel olarak, karın, bel çevresi, üst bacak gibi bölgeler donör olarak seçilir. Bunun yanı sıra bel oyukluğunun belirginleştirilebilmesi için yeterli yağ dokusu varsa sırt bölgesi de verici alan olarak belirlenebilir. Ameliyat liposuction uygulamasıyla başlar. Donör alandan liposuction yöntemiyle alınan yağlar zengin hale getirilmek amacıyla, yağ ve sıvı kısım süzülerek birbirinden ayrıştırılır. Elde edilen yağ, popoda istenilen ve belirlenen alanlara enjekte edilir.

Ameliyat süresi, anestezi şekline, kullanılacak tekniğe ve BBL’nin diğer estetik uygulamalarla bir arada yapılıp yapılmayacağına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

BBL Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Prosedür sonrası iyileşme süreci, hastaya, ameliyatı gerçekleştiren cerraha, ameliyatta kullanılan tekniğe, başka prosedürlerle bir arada uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

  • BBL ameliyatlarında genel olarak, hastanın sağlık durumuna göre genel anestezi yöntemi tercih edilir. Ameliyat sonrası, gerek genel anestezi etkisinin vücuttan atılabilmesi için, gerekse de doktorun takip kolaylığı açısından hastanın 1 gece hastanede yatışı istenebilir.
  • Ameliyat sonrası, ağrı kesicilerle kontrol edilebilir düzeyde ağrılar meydana gelebilmektedir
  • Yaklaşık 1 haftalık bir istirahat sürecinden sonra hasta, zorlayıcı olmamak kaydıyla gündelik yaşamına dönebilir, iş başı yapabilir.
  • Ameliyat sonrası oluşabilecek şişliklerin kısa sürede atlatılabilmesi için doktorun önerdiği süre boyunca özel korse kullanılması ve banyo dışında çıkarılmaması gerekir
  • İlk 3 gün banyo yapılmamalıdır
  • Hastanın 2 – 3 hafta boyunca oturma ve uyku düzenine dikkat etmesi gerekir. Özellikle de ameliyat sonrası ilk günlerde kalça üzerine doğrudan oturmamalı, sırt üstü bir uyku pozisyonu tercih edilmemelidir. Poponun sıkışmasını önlemek amacıyla özel oturma yastıkları tercih edilebilir.
10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

BBL Hakkında Diğer Detaylar

Eğer hastanın bedeninde BBL için yeteri kadar yağ yoksa, kalça protezi seçeneğine gidilebilir. Popo protezleri, tıpkı meme protezleri farklı boyutlarıyla, hastaya özel kişiselleştirilmiş bir seçki sunar.

BBL estetik prosedürünü tercih eden kişilerin, ameliyat sonrası için bir takım yaşam tarzı değişikliklerine gitmesi önerilir. Kalça estetiği prosedürünün uzun süre dayanıklılık etkisini sağlayabilmesi için kilo dengesinin korunması önem taşır. Kilo alımı sonucu, biçimlendirilen popolarda meydana gelebilecek yağlanmalar, BBL’nin kalıcı etkisine zarar verir. Bu sebeple BBL ameliyatı sonrası, kilo almamaya özen gösterilmesi, sağlıklı ve dengeli bir beslenme rutininin benimsenmesi önerilir.