Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Yüz bölgesinde en sık rastlanan şekil bozukluklarından bir tanesi de kepçe kulak sorunudur. Kulakta kıkırdak dokusunun yeteri kadar gelişmemesinden veya açısal anomalisinden kaynaklanan kepçe kulak, beden sağlığını etkileyen bir durum olmasa da, görsel açıdan rahatsız edici olabilmektedir. Dolayısıyla, kepçe kulak sorununun giderilmesi ihtiyacı, en çok estetik kaygılarla doğmaktadır. Görsel açıdan kişilerde hoşnutsuzluk yaratan her detayın, Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahide bir karşılığı olduğu unutulmamalıdır.

Kepçe kulak sorunu genel olarak her iki kulakta da oluşur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bu durumun, erkekler için daha sıkıntılı olduğu söylenebilir. Zira kadınlar, saçlarıyla kulaklarındaki görsel bozukluğu kamufle etme özgürlüğüne sahiplerdir. Ancak erkeklerin kısacık saçlarla bu sorunu gizlemeleri olası değildir. Kepçe kulak görünümü, çocukluk, ergenlik, gençlik, yetişkinlik gibi yaşamın tüm evrelerinde mutsuzluk kaynağı olarak, gündem yaratma potansiyeline sahip bir estetik sorundur. Kepçe kulak estetiği için cerrahi ve kesiye gerek duyulmayan ameliyatsız çözüm seçenekleri mevcut olsa da, bu sorununun giderilmesinde cerrahi yöntemlerle daha etkili ve kesin bir çözüme ulaşmak mümkündür. Günümüz teknolojisinde oldukça basit tekniklerle, sıkıntısız olarak gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatları ve estetik uygulamaları, hastane koşullarında ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığı müddetçe, kalıcı olarak tedavi edilebilir ve sonsuza kadar görsel bir sorun olmaktan çıkabilir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiğiyle, kulakların şeklini ve konumunu değiştirerek görsel bozukluğun giderilmesi hedeflenir. Genel olarak, zor bir ameliyat olduğu yönünde bir algı olsa da, nispeten zorlayıcı olmayan bir prosedürdür. Ancak cerrahi yöntemlerle gerçekleştirileceği için, iyi bir prosedür planlamasını gerektirir. Yapılan ilk muayenede, hastanın genel sağlık durumu, yaşı, kulak yapısı, ameliyata engel teşkil edecek bir sağlık sorunu olup olmadığı gibi durumlar değerlendirilerek, ameliyatın hangi teknikle gerçekleştirileceğine karar verilir. Anestezi şekli hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre belirlenir. Genel anestezi ve lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen kulak estetiği ameliyatlarında, çocuk hastaların genel olarak uyutularak ameliyat edilmesi uygun görülür. Ortalama 1 ila 1,5 saat aralığında sürebilen ameliyat, kulak arkasından ufak kesiler yapılarak gerçekleştirilir ve kulağın geriye doğru yeniden konumlandırılmasıyla tamamlanır. Kepçe kulak estetiği ameliyatında kesiler kulak arkasından açıldığı için yara izi, görsel açıdan rahatsızlık yaratmaz.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Cerrahi olarak gerçekleştirilen kepçe kulak estetiğinden sonra hastalar genel olarak aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak, genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda doktorun gerek gördüğü durumlarda, tedbiren yatış talep edilebilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hafif düzeyde ağrılar oluşsa da, basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilmektedir. Operasyon sonrasında ödem ve kızarıklık oluşması normal bir durumdur ve 1 hafta içerisinde hafifleyerek geçmesi beklenir. Ameliyat sonrası, kulağın yeni konumuna alışmasını sağlamak için 2 hafta süreyle bant takılması gerekir. Hasta 1 hafta sonra gündelik yaşantısına dönebilir. Ameliyat sonrası ilk duş için 5 gün beklemek gerekir. Giyinirken ya da soyunurken, kulak bölgesini zorlayacak şekilde teması olabilecek kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Enfeksiyon oluşma riskini önlemek için kulak arkası kuru ve temiz tutulmalı, reçete edilen antibiyotikler ve kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.

10

Alanında Uzman Doktor

4

Tıbbi Branş

2000

Başarılı Operasyon

Kepçe Kulak Estetiği Hakkında Diğer Detaylar

Kepçe kulak estetiği ile ilgili ameliyat zamanlamasının önemli olup olmadığı merak konusudur. Kepçe kulak ameliyatları kıkırdak gelişiminin tamamlanması şartıyla her yaş grubu için uygundur. Genellikle 6 yaşına kadar kulağın gelişimini tamamladığını düşünürsek, kepçe kulak sorunu yaşayan çocuklar için ilkokul çağından itibaren, sömestr tatilinde yapılabilecek bir uygulama olasılığını artırıyor. Klasik yöntemlerle gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatlarında, hasta ameliyat sonrası yapması gerekenlere uyduğu takdirde ameliyatın çözüm sunduğunu ve bu sorunun tekrarlanma olasılığını azalttığını söyleyebiliriz.

Kepçe kulak probleminin çözümü için son yıllarda gündeme gelen seçeneklerden bir tanesi de, kesisiz olma avantajıyla iple kepçe kulak estetiğidir. Lokal anestezi altında, kısa sürede gerçekleştirilebilen bu yöntem, operasyon süresi ve iyileşme süreci bakımından zaman avantajına sahiptir. İşlem sonrası hastanın günlük hayatına dönmesi için toparlanma sürecine ihtiyacı yoktur. Ancak kepçe kulak ameliyatlarından sonra takılan bantın, iple kepçe kulak ameliyatı sonrasında da takılması gerektiği unutulmamalıdır. İple kepçe kulak estetiği ve cerrahi otoplastiyi karşılaştırdığımızda, iple kepçe kulak estetiğinde kulakların tekrar eski haline gelme olasılığının daha fazla olduğunu gözlemliyoruz.