Gülüşünüzü Değiştirebilecek 5 Diş Tedavisi

Gülüşünüzü Değiştirebilecek 5 Diş Tedavisi

Ağız dolusu gülebilen ve gülüşünü gizleme ihtiyacı hissetmeyen insanların ortak özellikleri sizce nedir? Akla pek çok cevap gelebilir. Neşeli, mutlu, özgüvenli, pozitif… Hepsi birer cevap olabilir. Ancak doğruluğu tartışılır! Şen şakrak kahkahaların hepsinin neşeden atılmadığını, her gülüşün mutluluk tezahürü olmadığını biliyoruz.

Aslını isterseniz doğru cevap soruda gizli. Gülüşünü saklama ihtiyacı hissetmek; sorunlu dişlerin ve diş etlerinin yarattığı mahcubiyetten kaynaklanır. Dişlerinin rengine ve muntazamlığına güvenenler, kahkahalarını elleriyle bastırma ihtiyacı hissetmezler.

Son yıllarda oldukça rağbet gören estetik diş prosedürleri her anlamda yüz güldüren sonuçlar sunuyor. Kusursuz bir diş yapısına sahip olmayabilirsiniz. Ancak birkaç basit düzenlemeyle gülüşünüzü kusursuzlaştırabilirsiniz. İşte size dişlerinizi gururla sergilemenize yardımcı olabilecek 5 şahane diş tedavisi!

  • Diş Beyazlatma

Parlak, aydınlık ve estetik bir gülüşün altın anahtarı beyaz dişlerdir. Diş rengi zaman içerisinde; donuklaşır, sararır ve lekelenir. Diş lekelenmesi; sigara kullanımının, boyalı gıdaların, yetersiz ağız bakımının sonucu olarak meydana gelebilir. Bu faktörler dışında; yapısal nedenlerle, çeşitli kronik hastalıklar sebebiyle ya da kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklı olarak da dişlerde renk bozukluğu görülebilir. Diş yüzeyinde yerleşik hale gelen lekelenmeler; bakımsız ve sağlıksız görünmenize sebebiyet verir. Bunu düzeltmenin en pratik yolu, diş beyazlatma prosedürüdür. Diş beyazlatma tek başına uygulanabileceği gibi; kimi zaman da farklı bir tedavinin son dokunuşu olabilir. Diş dizilimine yönelik ciddi şekil bozuklukları yaşamıyorsanız,  sadece diş beyazlatma uygulamasıyla bile muhteşem bir gülüş yakalayabilirsiniz.

  • Porselen Lamine

Yaprak porselen olarak da isimlendirilen porselen lamineler gülüş tasarımının en çok rağbet gören estetik diş uygulamalarından bir tanesi. Takma tırnak görünümünde ince porselenlerle, diş yüzeyindeki sorunlu bölgeler kapatılabiliyor. Ön diş restorasyonunda sıklıkla tercih edilen porselen lamine uygulaması, minimal invaziv olma avantajıyla da öne çıkıyor. Porselen lamine uygulaması için dişin küçültülmesine ihtiyaç duyulmuyor. Kaplama dişin rahat yerleşebilmesi için diş yüzeyinde küçük aşındırmalar yapmak gerekebilse de bu işlem ana dişe kesinlikle zarar vermiyor. Diş beyazlatma uygulamasına direnç gösteren lekelerin kamuflajı için de garantili bir seçenek.

  • Zirkonyum Kaplama

Metal altyapısı olmayan zirkonyum kaplamalar hem diş etiyle hem de diş rengiyle uyumlu. Çene basıncına mukavemet gösterecek kadar dayanıklı oldukları için arka dişlerin restorasyonunda güvenle kullanılabiliyorlar. Biyouyumluluk özelliğiyle ağızda herhangi bir alerjik reaksiyona ya da diş eti hassasiyetine yol açmıyorlar. Zirkonyum kaplama uygulaması, sunduğu estetik sonuçlarla son yıllarda gülüş tasarımının gözdesi haline geldi. Kusursuz bir diş dizilimi ve parlak gülüşler için ideal bir seçenek.

  • Estetik Dolgu Uygulaması (Bonding)

Diş rengiyle uyumlu kompozit dolguların; sadece diş çürüklerinin tedavisinde değil; ön diş restorasyonunda estetik amaçlı olarak kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Bonding; dişer arasındaki boşlukların kapatılmasında ve ufak tefek diş kusurlarının giderilmesinde etkili olabiliyor. Bonding uygulamasında kullanılan malzeme diş renginde olduğu için doğal ve estetik sonuçlar elde edilebiliyor. Porselen lamine veya zirkonyum ile kıyaslandığında bazı dezavantajlara sahip olduğunu söylemeliyiz. Ön diş restorasyonunda porselen ya da zirkonyum kaplamalar kadar dayanıklı olmayabiliyorlar. Bir diğer dezavantajı ise leke tutmaları. Bonding, bu dezavantajlara sahip olsa da; kırıldığında ya da lekelendiğinde, bu sorunlar diş hekimi tarafından kolaylıkla giderilebiliyor.

  • Diş İmplantları

Diş implantları bir veya birden fazla diş kayıplarının tedavisinde tercih edilen bir seçenek. Ana diş kadar dayanıklı çözüm isteyenler için ideal. Kemik yapısının korunmasına yardımcı olan diş implantı tam bir işlevsellik sağlıyor. İmplantlar, doğal görünümleriyle de oldukça estetik duruyorlar. Ancak birden fazla diş kaybı için implant seçeneğinin maliyetli olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.