Fraksiyonel Lazer Cilt Yenilemede Ne Kadar Etkili?

Fraksiyonel Lazer Cilt Yenilemede Ne Kadar Etkili?

Cildimize ne kadar iyi bakarsak bakalım zaman içerisinde çeşitli sorunlar yaşamasının önüne geçemeyiz. Genetik aktarım, ergenlik, menopoz, gebelik, doğum, hava kirliliği, beslenme şekli, güneş ışınları, yaşlılık, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, hijyen eksikliği ve daha pek çok faktör, cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunların bir kısmı için tedbir alabilsek de bazılarına müdahale etme şansımız yok.
Fraksiyonel lazer teknolojisi; çeşitli sebeplerle gündeme gelen; kırışıklık, leke, güneş hasarı, yara izi, çatlak gibi yaygın dermatolojik problemlerin giderilmesinde etkili sonuçlar sunuyor. Fraksiyonel lazer, cilt yenileme ve sıkılaştırma gibi avantajlı özellikleriyle popüler bir anti aging uygulaması haline geldi.

Fraksiyonel Lazer İle Cilt Gençleştirme Nasıl Sağlanıyor?

Cilt; epidermis, dermis ve hipodermis olmak üzere dıştan içe üç katmandan oluşuyor. Cildin orta katmanı dermişte bolca bulunan kolajen seviyesinin azalmasıyla, epidermis tabaka dış etkenler karşısında savunmasız hale geliyor. Cilt kurumaya, pullanmaya ve kırışmaya başlıyor. Kısacası kolajen kaybı cilt yaşlanmasının en büyük nedeni. Dolayısıyla cildin yenilenmesi ve gençleşmesi için kolajen desteğine ihtiyacımız var. Fraksiyonel lazer teknolojisi, dermis tabakaya erişebilecek dalga boyuna sahip. Enerjisini doğrudan dermişe ulaştıran fraksiyonel lazer cihazı, kolajen sentezini uyararak kolajen üretimini teşvik ediyor.

Fraksiyonel Lazer Cilt Sorunlarının Tedavisinde De Etkili

Yazının başında da belirttiğimiz gibi zaman içerisinde cildimizle ilgili pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz. Tek derdimiz sadece kırışıklıklarla mücadele etmek olmayabiliyor. Fraksiyonel lazer teknolojisinden faydalanarak bazı dermatolojik sorunlar giderilebilir veya hafifletilebilir. İşte bunlardan bir kaçı:

Çatlak Tedavisi

Ciltte çatlak oluşumunun pek çok nedeni olabilir. Hamilelik, ergenlik ve kilo alıp verme süreçleri, cilt çatlaklarının en yaygın nedenleri arasında gösterilebilirler. Kadınlarda daha sık görülen çatlak sorunu; kalça, basen, meme ve karın gibi cilt altı yağ dokusunun fazla olduğu bölgelerde meydana geliyor. İlk oluştuğunda pembe ve mor renkte olan çatlaklar, zaman içerisinde daha soluk bir renge bürünebilirler. Fraksiyonel lazer, çatlak tedavisinde başarılı sonuçları olan bir seçenektir. Çatlakların oluşma zamanı, rengi ve derinliği tedavi için önemlidir. Erken aşamada müdahale edildiğinde daha etkili sonuçlar elde edilebilir.

Leke Tedavisi

Fraksiyonel lazer sistemlerinin en sık kullanıldığı alanlardan biri cilt lekeleridir. Melanosit hücre yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan cilt lekeleri, oldukça can sıkıcı bir kozmetik sorun. Peki, cilde rengini veren hücrelerin yapısı neden bozulur? İşte cilt lekelerinin oluşumuna zemin hazırlayan başlıca faktörler:

  • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak
  • Hormonal değişimler
  • Kullanılan bazı hormon ilaçları
  • Bazı hastalıklar
  • Genetik nedenler

Fraksiyonel lazer tedavisi her türlü cilt lekesi için kesin ve etkili sonuç sunmaz. Ancak güneşin zararlı etkileriyle ortaya çıkan lekelerin görünümünü gidermede ya da hafifletmede son derece başarılıdır.

Akne Skar Tedavisi

Ergenlik döneminin en büyük görsel kabusu sivilce sorunu olsa gerek. Elbette bu sorunla hiç tanışmamış şanslı bir kesim var. Yağ kanallarının, ter bezlerinin ve kıl köklerinin iş birliğiyle oluşan sivilceler zaman içerisinde etkinliklerini yitirseler de, geride hoş olmayan izler bırakabiliyorlar. Cilt yüzeyinde kabarık ya da çukurlu izler bırakan akne skarlar için fraksiyonel lazer tedavisi oldukça başarılı sonuçlar sunabiliyor. Seans sayısı izlerin yoğunluğuna ve derinliğine göre değişebiliyor.

Yara İzi Tedavisi

Yara izi zaman içerisinde soluklaşsa da tamamen kaybolmuyor. Yara izi oluşumu, cildin iyileşirken verdiği doğal bir tepki. Ancak yara izi sorunu kimi zaman estetik kaygıya dönüşebiliyor. Fraksiyonel lazer teknolojisi yara izini görsel açıdan rahatsız edici bir unsur olmaktan çıkarıyor.