Gülüş Tasarımı Hayatınızı Değiştirebilir Mi?

Gülüş Tasarımı Hayatınızı Değiştirebilir Mi?

İmajın ön planda olduğu günümüz dünyasında, güzel bir gülümseme artı bir değerdir. Fiziksel görünümün; iş hayatından sosyal ilişkilere kadar neredeyse hayatın her alanında önemli bir etkiye sahip olduğunu inkar edemeyiz. Gülümsemeniz her zaman için en çok dikkat edilen görsel unsurlardan bir tanesidir. Bulunduğunuz ortama gülüşünüzle mutluluk ve enerji yayabilirsiniz. Güzel ve estetik bir gülüş için ihtiyacınız olan şey; sağlıklı, eksiksiz, parlak ve muntazam dişlerdir. Ancak herkes kusursuz bir diş yapısına sahip olacak kadar şanslı değil. Diş kusurları; hem gülüş kalitesini hem de gülüş estetiğini oldukça etkiliyor. Gülümsemesini refleks olarak eliyle kamufle etmeye çalışan insanların büyük bir kısmı aslında diş kusurlarını gizlemeye çalışıyor. Özgüven duygusunu ve benlik saygısını zedeleyen bu durum için gülüş tasarımı kurtarıcı olabiliyor.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, gülümsemenin görünümünü iyileştirmek için estetik diş hekimliği kapsamında uygulanan kombine diş ve dişeti tedavilerini içeren bir prosedürdür. Gülüş tasarımında amaç hem estetik hem de işlevsel bir gülümseme yaratmaktır. İlk adım ağız ve diş sağlığını temin etmektir. Estetik düzenlemeler sonra gelir. Tedavi; kişilerin ihtiyaçlarına ve elde etmek istedikleri sonuçlara göre planlanır. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için yapılması gereken en önemli şey estetik diş hekimliği alanında uzmanlığı ve deneyimi olan kalifiye doktorlarla bir araya gelmektir.

Gülüş Tasarımı Prosedürü Hangi Tedavileri İçerir?

Az önce de belirttiğimiz gibi öncelik diş ve diş eti sağlığı. Dolayısıyla ilk etapta çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş temizliğinin yapılması gerekir. İhtiyaç ve talepler doğrultusunda gülüş tasarımı kapsamında uygulanan tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş beyazlatma (Bleaching)
 • Porselen lamina (Yaprak porselen)
 • Zirkonyum kaplama
 • İmplant
 • Bonding
 • Empress full porselen kaplama

Gülüş Tasarımı Hangi Sorunların Giderilmesinde Etkili?

 • Yontma Dişler

Yontma dişler; kırık ve çatlak dişleri ifade etmek için kullanılan bir tabir. Darbe, kaza, düşme veya sert bir cisimle dişi zorlama sonucu dişlerde kırıklar ve çatlaklar meydana gelebilir. Bu kırık ve çatlakların ön dişlerde olması ciddi bir estetik problemdir. Porselen lamina uygulaması, sorunun ciddiyetine göre son derece estetik çözümler sunar.

 • Aralıklı Dişler

Aralıklı dişler hem diş ve diş eti sağlığı için bir tehdit hem de görsel açıdan sorun olabilirler. Yiyecek artıklarının birikmesine, mikrop ve plak oluşumuna sebebiyet verebilirler. Bu da diş çürümesine veya diş eti hastalığına yol açar. Kaplama diş seçenekleriyle tedavi edilmeleri hem sağlık hem de estetik açıdan faydalıdır.

 • Çarpık Dişler

Çarpık dişler çiğneme sorunlarına ya da konuşma bozukluklarına neden olabilirler. Düzeltilmeleri için invisalign veya ortodontik tel tedavisi yapılabilir.

 • Renk Bozukluğu Olan Veya Lekeli Dişler

Renk bozukluğu en yaygın yaşanan diş problemlerinden bir tanesidir. Kahve, şarap, asitli içecekler, sigara kullanımı, diş yüzeyinde kalıcı lekelere yol açabilir. Dişte renk bozukluğu bu tarz ürünlerin tüketilmesinden kaynaklanabileceği gibi doğuştan veya ilaç kullanımına bağlı olarak da yaşanabilir. Gülüş estetiğini bozan bu sorun, diş beyazlatma tedavisiyle giderilebilir.

Gülüş Tasarımı Hangi Faydaları Sağlar?

Gülüş tasarımı kapsamında uygulanan tedaviler hem ağız ve diş sağlığı kalitesini hem de gülüş kalitesini artırır. Gülüş tasarımı başlıca şu faydaları sağlar:

 • Dudakların görünümünü iyileştirir
 • Gülümsemeleri özgürleştirir
 • Özgüven duygusunu artırır
 • Daha güzel ve genç bir görünüm sağlar
 • İhmal edilen ağız hijyeni tedavi sonrası daha bir önem kazanır

En büyük avantajını sona sakladık. Akıllarda güzel bir gülümsemeyle kalmak her zaman ayrıcalıktır. Gülüş tasarımı ayrıcalıklı olmanızı sağlar.