Kadınlarda Saç Dökülmesinin En Yaygın Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin En Yaygın Nedenleri

Saç dökülmesi erkeklerde daha yüksek oranda görülse de kadınlar arasında da oldukça yaygın bir kozmetik sorun. Saçlar; gençliğin, güzelliğin ve dişiliğin en önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla; saç dökülmesi kadınların dünyasında ciddi bir estetik kayıp olarak değerlendiriliyor. Hemen hemen her kadın hayatının en az bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Peki, kadınları etkileyen saç dökülmesi sorununun en yaygın nedenleri neler? Bunu önlemek ya da yavaşlatmak mümkün mü? Doktora hangi aşamada başvurmalı? Saç ekimi ne zaman gerekli? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kadınlar En Çok Bu Nedenlerle Saç Dökülmesi Sorunu Yaşıyorlar

Menopoz Dönemi

Menopoz, kadınlar için bir dönemin bitişi yeni ve uzun bir dönemin başlangıcıdır. Dünya genelinde menopoza girme yaşı 45 ila 55 olarak tespit edilmiştir. Menopozla birlikte ruhsal ve fiziksel birçok değişim meydana gelir. Bu süreçte yumurtalıklarda küçülme, östrojen ve progesteron hormon seviyelerinde azalma görülür. Cilt, tırnak ve saç sağlığı menopoz sürecinden olumsuz yönde etkilenebilir. Saç dökülmesi sorunu kadınların menopoz döneminde bildirdikleri yaygın şikayetlerden bir tanesidir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over; yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kist oluşumu şeklinde gelişen bir hastalıktır. Üreme çağında olan kadınlarda oldukça yaygın görülen bu hastalıkta semptomlar tipiktir. Adet düzensizliği, aşırı tüylenme, akne, kilo, insülin direnci ve de saç dökülmesi gibi pek çok şikayete ve soruna yol açabilir. Kadınlar polikistik over sendromu sebebiyle saç dökülmesi yaşayabilirler.

Traksiyon Alopesi

Kadınlar saçlarını değişik stillerde kullanmayı severler. Ancak saçları toplama şekillerinin, saç düzleştirmede kullanılan cihazların, saçları süsleyen tokaların ya da saç bantlarının uzun vadede kalıcı saç dökülmesine yol açabileceği genellikle pek akla gelmez. Saç derisini geren, çekiştiren ve süreklilik arz eden her türlü eylem uzun vadede saç köklerine zarar veriyor. Saçlarını sürekli olarak sıkı sıkıya toplayan kadınların büyük bir kısmı traksiyon alopesi olarak isimlendirilen saç dökülmesi sorunuyla baş başa kalabiliyor.

Aile Öyküsü

Genetik aktarım saç kalitesinde büyük rol oynar. Bazı kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte kafa derisinin görünür hale gelmeye başladığını gözlemleriz. Ön saç çizgisinde gerileme, saçlarda incelme ve kel noktaların belirginleşmesi gibi durumlar bu sorunun kalıtımsal olabileceğini düşündürür.

Saç Bakım Alışkanlıkları

Değişime ihtiyaç duyduğumuzda ilk durağımız genellikle saçlarımız olur. Düz saçlara sahipsek buklelere; saçlarımız kıvırcıksa kökten uca pürüzsüz ve dümdüz şekilde uzayan saçlara meylederiz. Farklı renkler ya da farklı saç stilleri denemekten hoşlanırız. Sıklık ve süreklilik arz eden bazı saç bakım uygulamaları uzun vadede saç köklerine ve saç gövdesine hasar verebilir. Geçici ya da kalıcı hasara yol açabilecek uygulamalardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Perma
  • Kalıcı saç düzleştirme
  • Kimyasal içerikli saç boyaları
  • Yüksek ısılı saç şekillendiriciler

Çözümü Nedir?

Saç dökülmesi problemiyle mücadele edebilmek için öncelikle nedenlerin tespit edilmesi gerekir. Tedavide ilk adım tetikleyici unsurların ortadan kaldırılmasıdır. Saç bakım alışkanlıkları gözden geçirilmeli, hormonal değişimin kaçınılmaz olduğu süreçler dikkate alınmalı, genetik yatkınlık varsa vakitlice tedbir alınmalıdır.

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Uzmanlar günde 25 ila 100 saç telinin dökülmesini normal kabul ediyorlar. Saçlarda fark edilir düzeyde dökülmeler meydana geliyorsa, saç derisi görünür hale gelmeye başlamışsa, incelme ve seyrelme gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden bir dermatoloğa başvurmak gerekir.

Kadınlarda Saç Ekimi Ne Zaman Gerekli?

Erkek tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesi, kadınlarda da saç dökülmesinin yaygın nedenlerinden biri. Genetik miras olarak devralınan bu sorun, ilerleyen dönemlerde saç ekimi ihtiyacını doğurabiliyor. Buna ek olarak, kadınlarda saç toplama stiline bağlı olarak ön saç çizgisinde ya da yanlarda meydana gelen ve traksiyon alopesi olarak isimlendirdiğimiz kalıcı saç dökülmeleri sonucunda da saç ekimi gerekli olabiliyor. Sebebi her ne olursa olsun; kalıcı saç dökülmesinin meydana geldiği durumlarda saç ekimi; hem kadınlar hem de erkekler için etkili ve kalıcı bir çözüm seçeneğidir.