Profesyonel Diş Beyazlatma Sonrası Bakım Önerileri

Profesyonel Diş Beyazlatma Sonrası Bakım Önerileri

Temiz ve aydınlık bir gülüş elde etmenin en etkili yollarından biri, profesyonel diş beyazlatma prosedürüdür. Diş hekimleri tarafından klinik ortamda yapılabilen diş beyazlatma işlemi, gülüş tasarımı kapsamında uygulanan tedaviler arasında oldukça popüler bir yere sahip. Diş lekelerinden ve dişlerindeki soluk görünümden hoşnut olmayan birçok kişi; daha kendinden emin ve özgüvenli gülüşler için bu uygulamadan faydalanıyor. Bu işlem için uzun bir tedavi sürecini göze almak gerekmiyor. En çok da zamandan tasarruf ettiren avantajları sebebiyle sıkça tercih ediliyor. İşte onlardan bazıları:

 • İşlem çoğu kez tek seansta biter
 • Ağrısız, kolay ve zahmetsiz bir uygulamadır
 • Değişim anında fark edilir
 • Günlük yaşantıyı sekteye uğratmaz

Diş beyazlatma işlemi ile doğal diş rengini 2 ila 3 ton açmak mümkün. Bu da dişlerinizde arzu ettiğiniz parlaklığı elde edebileceğiniz anlamına geliyor. Ancak doğal bir görünüm elde etmek için seçilecek tonun dudak ve ten rengiyle uyumlu olmasına da dikkat etmek gerekiyor.

Profesyonel Diş Beyazlatma Prosedürü Hangi Durumlarda Gerekli?

Profesyonel diş beyazlatma uygulaması şu koşulları iyileştiriyor:

 • Tütün ürünlerinin kullanımına bağlı olarak oluşan kahverengi lekeler
 • Kahve ve çay tüketiminin zaman içerisinde kalıcı hale getirdiği lekeler
 • İlaç kullanımına bağlı oluşan lekeler
 • Diş renginin yapısal olarak soluk ve sarı bir renkte olması

Profesyonel diş beyazlatma bu tarz diş lekelerinin büyük ölçüde giderilmesinde son derece etkili bir yöntem. Ancak tüm diş lekelerinin tamamıyla yok edilemediği durumlar da olabiliyor. Bu noktada; diş beyazlatma işleminin sonuç vermediği daha ciddi lekelenme problemleri için estetik diş hekimliği kapsamında uygulanan farklı tedavilere yönelmek gerekiyor.

Profesyonel Diş Beyazlatma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Profesyonel diş beyazlatma büyük ölçüde memnuniyetle sonuçlanan bir prosedür. Hedefiniz sadece dişlerinizdeki renk bozukluğunu ya da renk kaybını gidermekse pişmanlık yaşamazsınız. Buna ek olarak diş beyazlatma uygulamasının ömürlük olmadığı, zaman içerisinde yapılan işlemin etkisinin geçeceği unutulmamalı. Ancak iyi bir bakımla bu süreci olabildiğince uzatmak sizin elinizde. Parlak ve aydınlık bir gülüşün etkisini uzun süre devam ettirebilmek ve de yapılan işlemin sonuçlarını riske atmamak adına, diş beyazlatma uygulaması sonrasında şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Boyalı Yiyecek Ve İçeceklerden Uzak Durun

Uygulama sonrası özellikle de ilk iki gün boyalı katı ve sıvı gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Kırmızı şarap, kahve, çay, salçalı yiyecekler diş rengini en çok etkileyen yiyecek ve içeceklerdir. Yapılan beyazlatma uygulamasını boşa çıkarabilirler. Beyazlatma işleminin ardından; tavuk, balık, pirinç, makarna gibi açık renkli gıdalar tercih edilerek diş yüzeyinin temiz kalması sağlanabilir.

 • Çay, Kahve, Sigara Tüketimine Dikkat!

Çay, kahve, sigara tüketimi zaman içerisinde diş yüzeyinde lekelere yol açar. Şunu unutmayın; diş beyazlatma işlemi yaptırmış olmanız, dişlerinizin yeniden leke tutmayacağı anlamına gelmiyor.

 • Soğuk Ve Sıcak İçeceklerden Kaçının

Diş hassasiyeti, profesyonel diş beyazlatma prosedürünün beklenen yan etkilerinden biridir. İşlemden hemen sonra dişleriniz soğuk ve sıcak içeceklere hassasiyet gösterebilir. Herhangi bir rahatsızlık hissedilmemesi adına, uygulamanın yapıldığı gün soğuk ve sıcak içecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir.

 • Dişlerinizi Nazikçe Fırçalayın

Dişler, uygun sertlikte diş fırçalarıyla nazikçe fırçalanmalıdır. Bu hem prosedürün sonuçlarını riske etmemek açısından hem de diş ve diş eti sağlığınız açısından önemlidir.

 • Ağız hijyenine Özen Gösterin

Aslını isterseniz diş beyazlatma prosedürünün sağladığı en şahane faydalardan biri de, kişilerde ağız hijyenine yönelik oluşturduğu farkındalıktır. İnci gibi parlayan dişlerinin bu görünümünden son derece memnun olan kişiler, uygulama sonrası diş temizliğine her zamankinden daha fazla özen gösteriyorlar. Biz yine de söyleyelim: Dişleri düzenli olarak fırçalamak, profesyonel diş beyazlatma işleminin ömrünü uzatır.