Saç Ekimi Hakkında 10 Soru 10 Cevap

Saç Ekimi Hakkında 10 Soru 10 Cevap

Saç ekimi; merak, heyecan ve sabırsızlık uyandıran bir prosedür. Cerrahi bir işlem olması sebebiyle de kimi zaman endişelere yol açabiliyor. Karar aşamasında olan ya da ameliyat planlamasını yaptığım hastalarım tarafından bana sıkça yöneltilen soruları ve cevaplarını paylaşmak istiyorum.

 • Saç Ekimi Ameliyatı Pahalı Mı?

Teknolojik gelişmelerin harikulade bir noktaya taşıdığı saç ekiminin düşük maliyetli bir prosedür olmadığı bilinmelidir. Fiyatlarda değişkenliğe yol açan pek çok unsur vardır.

 • Ekilecek greft sayısı
 • Ameliyatta kullanılan teknik
 • Ameliyatı gerçekleştirecek saç ekimi uzmanının; tecrübesi, el becerisi ve güvenilirliği
 • Saç ekiminin nerede yapıldığı

Bu ve benzeri kriterler fiyatlar için belirleyicidir. Aşamalardan oluşan ve her aşaması maksimum özen ve uzmanlık gerektiren cerrahi bir uygulamadan söz ediyoruz. Bu noktada düşük fiyat vaatlerine kuşkuyla yaklaşmak gerekir.

 • Saç Ekimi İz Bırakır Mı?

Tüm cerrahi müdahaleler iz bırakır. Saç ekimi de cerrahi bir prosedürdür. Saç ekimi ameliyatının hangi teknikle gerçekleştirildiğine bağlı olarak iz riski azalır ya da artar. Minimal invaziv olma avantajıyla öne çıkan FUE saç ekimi, saçlar büyümeye başladıktan sonra kolaylıkla kamufle olabilen küçük noktalar halinde izler bırakır.

 • Saç Ekimi Ameliyatı Ağrılı Mı?

Saç ekimi ameliyatları genel olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilirler. Hastanın kaygı düzeyine ve sağlık koşullarına göre genel anestezi de uygulanabilir. Lokal anestezi olsa dahi hastanın ameliyat esnasında ağrı hissetmesi beklenmez. Ameliyat sonrası anestezi etkisi geçtikten sonra hafif ağrılar hissedilebilmektedir.

 • Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman İş Başı Yapabilirim?

Bu sorunun cevabı ne iş yaptığınıza bağlıdır. Ameliyattan sonra 3 hafta boyunca zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Masa başı bir işte çalışanlar içinse 5 ila 7 günlük bir istirahat sürecini yeterli görüyoruz.

 • Saç Ekimi Sonrası Spora Ne Zaman Başlayabilirim?

Az önce de belirttiğim gibi 3 hafta süreyle efor gerektiren, yorucu ve zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Terleme ve zorlama ameliyat sonuçlarını ve iyileşme sürecini riske atabilir.

 • Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası Denize Ve Havuza Ne Zaman Girebilirim?

Ameliyattan 15 gün sonra denize veya havuza girebilirsiniz.

 • Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Ameliyattan 3 ay sonra yeni saçlar uzamaya başlar. Nihai sonuçları içinse yaklaşık 1 yıl beklemeniz gerekir.

 • İkinci Bir Saç Ekimine Gerek Olacak Mı?

Saç ekimi mevcut saç kayıplarını telafi eder. Olası dökülmeler için garanti vermez. Saç dökülmesi problemi stabilize olmamışsa muhtemelen saç ekimi sonrasında da saç dökülmesi sorunu yaşamaya devam edersiniz. Dolayısıyla ikinci bir saç ekimine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple saç ekimi ameliyatını planlamak için mümkün mertebe saç dökülmelerinin stabilize olmasını ya da dengelenmesini beklemeyi tercih ediyoruz.

 • Tek Seferde Kaç Greft Ekilebilir?

Ekilecek greft sayısı donör alan kapasitesine ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bazı hastalarım daha fazla bir saç yoğunluğu için daha çok greft ekebilip ekemeyeceğimi sıkça soruyorlar. Bu çabanın doku ölümüyle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir hata olduğunu her fırsatta tüm platformlarda dile getiriyorum. İhtiyacın boyutu ne olursa olsun 4000 üzerinde greft ekilmesini önermediğimi bir kere daha buradan yinelemek isterim. Dolayısıyla düşük fiyat vaatleri kadar yüksek greft vaatleri karşısında da son derece temkinli ve dikkatli olunmalıdır.

 • Saç Ekimi Yaptırdığım Anlaşılır Mı?

Saç ekimi yaptırdığınızın anlaşılmaması için doğal sonuçlar elde etmeniz gerekir. Bunun için de saç ekimi ameliyatının hangi teknikle gerçekleştirildiği önemlidir. Bilimsel araştırmaların ışığında geliştirdiğim FAT saç ekimi ile en zor vakalarda dahi yüz güldüren doğal sonuçlar elde ediyorum. FAT saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için; FAT Saç Ekimi linkini tıklayabilirsiniz.