Saç Ekimi Sonrası 1 Yıl İçinde Sizi Ne Bekliyor?

Dökülmeye başlamış beyaz kıvırcık saçları olan erkek

Saç Ekimi Sonrası 1 Yıl İçinde Sizi Ne Bekliyor?

Saç ektirmeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken ilk şey bunun sabır gerektiren uzun soluklu bir süreç olduğu. Zira saç ekimi, saç dökülmesi sorunu için kalıcı ve etkili bir çözüm olsa da, anında sonuç veren bir uygulama değil. Nihai sonuçların elde edilmesi bir yıldan bile fazla sürebiliyor. Teknolojik gelişmeler her ne kadar saç ekimini ileri seviyelere taşımış olsa da, bugün saç ektirip ertesi gün yoğun ve hacimli saçlara kavuşabileceğimiz aşamaya ne yazık ki henüz gelmedik. Saç ekimi sonrası neden en az 1 yıl beklememiz gerektiğini anlayabilmek için öncelikle doğal saç büyüme döngünü kavramamız gerekir. Saç aşamalar halinde uzar. Büyüme ve dökülme evrelerinden geçer. Bu süreç ektirdiğimiz saçlar için de geçerlidir. Bu yazıda, saç ekimi ameliyatı sonrası nasıl bir büyüme sürecinin sizi beklediğine dair ayrıntılı bir çizelge bulacaksınız.  

Saç Ekimi Sonrası İlk 7 Gün

İlk bir hafta saç köklerinin toplandığı ve saç köklerinin ekildiği bölgeler için kritiktir. Donör ve alıcı olarak isimlendirilen bu alanlarda; kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve ağrı hissi meydana gelebilir. Küçük noktalar şeklinde oluşan kabukların yarattığı kaşıntı hissi,  ameliyat sonrası bakım yönergelerine uyulduğu takdirde hafif düzeyde atlatılabilir. Saç ekimi sonrası ilk haftanın en önemli konusu; ilk yıkamanın ne zaman ve nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğidir. Saç ekimi sonrası ilk yıkama, ameliyatın 3. Günü doktor ya da sağlık personeli tarafından gerçekleştirilmelidir. Sonraki yıkamalar ise doktorun önerdiği sıklıkta ve tarif ettiği şekilde yapılmalıdır.

Saç Ekiminden 15 Gün Sonra

Saç ekimi ameliyatından 2 hafta sonra bazı değişimler meydana gelir. İyileşme süreci bu aşamada da devam eder. Ancak ameliyatın ilk günlerinde meydana gelen şikayetler hafiflemeye başlar. Kabuklanma, kaşıntı, şişlik ya da ağrı gibi şikayetler geçmiş ya da hafiflemiş olur.

Saç Ekiminden 1 Ay Sonra

Saç ekiminin üçüncü veya dördüncü haftasında alıcı bölgede bir miktar saç dökülmesi görmeye başlayabilirsiniz. Şok dökülmeler olarak adlandırdığımız bu durum, saç büyüme döngüsünün doğal bir parçasıdır.

Saç Ekiminden 2 Ay Sonra

Bu aşamada dökülme sürecinin devam ettiğini göreceksiniz. Bu süreç kişiden kişiye göre değişebilir. Paniğe kapılmamalı ve sabırlı olmalısınız.

Saç Ekiminden 3 Ay Sonra

  1. ayla birlikte yeni saçlarınızın çıkmaya başladığını fark edeceksiniz. Yeni çıkan saçlar; ince ve tüy görünümünde olabilir. Bu durum sizi endişelendirmesin. Zira ilerleyen zaman içerisinde, saçlarınız kalınlaşmaya ve güçlenmeye başlayacaktır.

Saç Ekiminden 4 – 6 Ay Sonra

Bu aşamada daha fazla saç çıkmış olmalıdır. İlk etapta düzensiz uzayan ve yamalı bir görünüme sebep olan saçlar 6. Ayla birlikte düzene girer. Saçlarınızın kalınlaştığını ve daha güçlü hale geldiğini bu aşamada fark edeceksiniz. Ancak nihai sonuçlar için biraz daha sabırlı olmalısınız.

Saç Ekiminden 9 – 12 Ay Sonra

Bu aylarda saçların uzaması ve kalınlaşma süreci devam eder. Yeni saçlar ayda yaklaşık 1-2 cm uzar. Saçlarınız yeterli uzunluğa gelmişse, bu dönemde dilediğiniz gibi kestirebilir ve şekillendirebilirsiniz.

Saç Ekiminden 12 – 18 Ay Sonra

İşte o hep bahsettiğimiz nihai sonuçlar aşamasına nihayet geldik. Bu dönemde, ekilen tüm saçlar tamamıyla olgunlaşmış, kalınlaşmış ve koyulaşmış olmalıdır. Geçirdiğiniz saç ekimi ameliyatının başarılı olup olmadığına da bu aşamada karar verilebilir. Hatalı bir saç ekimi kurbanı mısınız yoksa her şey olması gerektiği gibi ve yolunda mı gitti? Bu sorulan cevabını almak için 1 yılın tamamlanmasını beklemelisiniz.