Saç Ekiminde En İdeal Teknik Hangisi?

Saç Ekiminde En İdeal Teknik Hangisi?

Tarihi geçmişi 1930’lu yıllara dayanan saç ekimi ameliyatları, ilk etapta; yanma, kaza ve benzeri travmalarla kafa derisi hasar görmüş vakaların tedavi edilmesi amacıyla uygulanıyordu. Saç dökülmesinin kalıcı hale geldiği durumlar için; kozmetik ve estetik amaçlı uygulanmaya başlaması ise 1950’li yıllara dayanıyor. Bilim ve teknoloji alanında devrim niteliğindeki gelişmelerle birlikte, saç ekimi ameliyatları da çok farklı noktalara ulaştı. Günümüzde saç ekimi ameliyatlarında uygulanan teknikler; hem yanık vakaların hem de kellikle mücadele edenlerin yüzünü güldürüyor. Peki ama en iyi saç ekimi tekniği hangisi? Sizin için en ideal olana nasıl karar verirsiniz?

Saç Ekimi Ameliyatlarında Seçenekleriniz Neler?

Saç ekimi ameliyatları FUE ve FUT olmak üzere 2 yöntemle gerçekleştiriliyor.

  • FUT Tekniği

Açılımı Follicular Unit Transplantation olan FUT, geleneksel bir saç ekimi tekniğidir. Saç köklerinin donör alandan şeritler halinde çıkarılarak saçsız alanlara nakledilmesi şeklinde uygulanır. Yangın, trafik kazası, yaralanma sonucu kafa derisi hasarlı hale gelen vakaların tedavisinde kullanılmaya başlayan bu yöntem, zamanla estetik amaçlı da tercih edilmeye başlandı. Ancak sunduğu sonuçlar ve skar oluşma riski açısından dezavantajlı bir teknik olarak değerlendirilerek; yerini daha modern ve çağdaş bir yöntem olan FUE tekniğine bıraktı.

FUE Tekniği: Açılımı Follicular Unit Extraction olan FUE, dünya genelinde en güvenli bulunan ve yaygın bir şekilde tercih edilen yöntem haline geldi. Saç köklerinin punch cihazıyla donör alandan tek tek toplanarak alıcı bölgeye tek tek ekilmesi şeklinde uygulanıyor. Daha az invaziv bir yöntem olması ve daha doğal sonuçlar sunması bakımından avantajlı bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Ancak FUE yönteminin de başarılı olabilmesi bazı koşullara bağlı.

Saç Derisi Sağlığı Saç Ekiminin Başarısını Etkiliyor

Saç ekimi ameliyatlarının tatmin edici sonuçlar sunması ve memnuniyet yaratması için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler var. Doktor seçimi, klinik seçimi, ameliyat tekniği ve daha pek çok unsur saç ekiminin başarısında önemli rol oynasa da; donör ve alıcı alan kalitesi, başarılı bir saç ekiminin olmazsa olmaz iki kriteri.

  • Donör alanda yeterli miktarda sağlıklı saç kökünün bulunması
  • Saç köklerin ekileceği alanın verimli olması

Kısacası; sağlıklı saç köklerine ve sağlıklı bir saç derisine sahip değilseniz, saç ekimi hangi yöntemle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, yeterince tatmin edici sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Peki, saç derisini verimli hale getirmek ne anlama geliyor? Saç ekimi öncesi bunu nasıl sağlarız?

FAT Saç Ekimi Saç Derisi Kalitesini Artırıyor

FAT yöntemi, FUE saç ekimi tekniğini bir üst seviyeye taşıyan, başarı oranı oldukça yüksek bir prosedürdür. Uygulamada kişilerin kendi yağ hücreleri kullanılır. Basit bir liposuction işlemiyle vücuttan alınan bir miktar yağ, santrifüj edilerek kök hücreden zengin hale getirilir. Kök hücreden zengin hale getirilen yağlar saç derisine enjekte edilir. FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilecek saç ekimi ameliyatı öncesinde,  otolog yağlarla saç derisine yapılan bu iyileştirme çalışması, ameliyatın başarısını büyük ölçüde artırır. Kök hücrenin; yenileme, farklılaşma, çoğalma gibi mucizevi etkileri, ekilen saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar. Saç derisini güçlendiren ve saç ekimine hazır hale getiren FAT uygulamasının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Minyatürleşen ve dökülme eğiliminde olan saç telleri için kurtarıcıdır.
  • Ekilen saçların daha hızlı ve sağlıklı büyümelerini sağlar.
  • Daha doğal ve tatmin edici görsel sonuçlar sunar.
  • İyileşme sürecini hızlandırır.
  • Saç ekimi ameliyatları sonrasında beklenen şok dökülmeler daha hafif atlatılır.

Tıp merkezimizde, uzman doktorumuz eşliğinde uygulanan FAT saç ekimi prosedürü hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; hayallerinizdeki hacimli saçlara Interliva farkıyla kavuşabilirsiniz.